Nasze realizacje
Kotłownia gazowa
W kotłowni został zamontowany piec firmy ACV, wymiennik ciepła oraz sprzęgło do oddzielnego zasilania podłogówki i grzejników. W każdym pomieszczeniu umieszczono sterowniki, które podłączone są do niezależnego sterowania, dzięki czemu klient może ustawić inną temperaturę w każdym pomieszczeniu. Dodatkowo zainstalowany został zmiękczacz wody, aby pozbyć się osadów kamienia w zimnej wodzie.
Pompa ciepła + rekuperacja
Kotłownia została uzbrojona w pompę ciepła, która zasila ciepłą wodę użytkową oraz ogrzewanie podłogowe domu. Pompa ciepła składa się z dwóch jednostek:
- Jednostka zewnętrzna w której znajduje się wentylator oraz parownik,
- Jednostka wewnętrzna, która składa się natomiast ze skraplacza, czyli wymiennika ciepła oraz pompy obiegowej, która tłoczy wodę grzewczą do instalacji.
Dodatkowo w domu została rozprowadzona rekuperacja, która zapewnia wymianę powietrza poprzez wywiewanie powietrza zużytego, a także nawiewanie powietrza świeżego, przefiltrowanego.
Kotłownia pelletowa
W kotłowni został zamontowany piec firmy Kołton który jest zasilany na ekologiczne paliwo typu pellet. Ważnym elementem instalacji jest zawór czterodrogowy firmy AFRISO mający za zadanie obniżenie kosztów eksploatacyjnych poprzez mieszanie ciepłej wody ze źródła ciepła (kotła) z chłodniejszą wodą powracającą z instalacji grzewczej. Funkcja ta umożliwia płynną regulację temperatury wody grzewczej w stosunku do potrzeb systemu grzewczego.
Kocioł służy do zasilania dwóch obiegów:
- ciepłej wody użytkowej poprzez zasilanie pionowego wymiennika ciepła,
- centralnego ogrzewania
Zaletą kotłowni pelletowej jest zachowanie dużej czystości którą można zauważyć na zdjęciach.
Ogrzewanie podłogowe
W domu klienta został rozłożony system ogrzewania podłogowego w całym budynku.
Na spodzie zostało umieszczone ok. 20 cm styropianu oraz folia izolacyjna, aby zatrzymać stratę ciepła. Ogrzewanie zostało wykonane z wysokiej jakości rur firmy KAN-therm, które przymocowane są spinkami do styropianu. Rury oddalone są od siebie w odległości 10 cm aby uzyskać najbardziej efektywne grzanie podłogi.
Największe zalety ogrzewania podłogowego to:
- równy rozkład temperatur w pomieszczeniach, ponieważ ciepło jest odczuwalne od samego dołu pomieszczenia, natomiast w przypadku grzejników – ciepło odczuwalne jest dopiero w okolicach połowy ciała,
- brak grzejników na ścianach poprawia estetykę pomieszczeń,
- podłogówka jest ogrzewaniem niskotemperaturowym (odwrotność grzejników) co powoduje oszczędność opału.